arrowUp

Očkování

V současné době představuje povinné očkování celkem 7 očkovacích dávek podaných během dětství, které chrání proti 9 infekčním nemocem - záškrt, tetanus, černý kašel, invazivní onemocnění vyvolané původcem Haemophilus influenzae typu B, přenosná dětská obrna, virová hepatitida B, spalničky, zarděnky a příušnice. Pravidelné očkování je plně hrazené ze zdravotního pojištění. Povinnost osob podrobit se stanovenému druhu pravidelného očkování je uvedena v § 46 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví.

Hexavakcína - očkování proti záškrtu, tetanu, černému kašli, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae B, přenosně dětské obrně a virové hepatitidě B (Infanrix Hexa, Hexacima)

  • Kombinovaná (hexavalentní) neživá očkovací látka, která umožňuje naočkovat miminko proti šesti infekčním nemocem najednou.
  • Podává se intramuskulárně (do svalu) do vnější strany stehna, u starších dětí pak do deltového svalu paže. 
  • Očkování se zahajuje od započatého 9. týdne života ve schématu 2+1, druhá dávka se podává v intervalu min. 8 týdnu od první dávky a třetí dávka se podává mezi 11.-13. měsícem života (nejdříve 6 měsíců po podání druhé dávky).
  • U předčasně narozených dětí před 37. gestačním týdnem se používá schéma 3+1 - očkování se také zahajuje od započatého 9. týdne života, další 2 dávky se podávají v intervalu min. 4 týdnů od dávky předchozí a čtvrtá dávka se opět podává mezi 11.-13. měsícem života (nejdříve 6 měsíců po podání třetí dávky).
  • Očkování dítěte v takto časném věku má význam vzhledem k postupné ztrátě mateřských protilátek, které miminko získalo v průběhu těhotenství (nejnižší hladina imunoglobulinů = protilátek je u kojence ve věku 4-6 měsíců, v tomto období již došlo k rozpadu pasivně získaných mateřských protilátek a vlastní tvorba zatím není dostatečná). Odkládání očkování pouze prodlužuje dobu, kdy se miminko může nakazit nemocemi, které jsou očkováním preventabilní.  
  • Mezi nežádoucí reakce po očkování patří nejčastěji lokální reakce v místě vpichu (otok, zarudnutí a bolestivost). Miminku lze ulevit chlazením gelovými polštářky, které se přikládají opakovaně zhruba na deset minut přes suchou tkaninu (plenku). Mezi nejčastější celkové reakce patří zvýšená teplota až horečka, podrážděnost, pláč, únava, zvýšená spavost, nechuť k jídlu. Většina reakcí je mírných a odezní během několika hodin až dnů. Velká čast dětí po očkování nemá reakci žádnou. 
  • SPC aktuálně používané vakcíny Infanrix Hexa dostupné zde.
  • Více informací možno získat zde.

V dalším věku proběhne 2x přeočkování:

  • Ve věku 5-6 let (obvykle během 5leté preventivní prohlídky) přeočkování proti záškrtu, tetanu a černému kašli vakcínou Boostrix (SPC).
  • Ve věku 10-11 let přeočkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli a přenosné dětské obrně vakcínou Adacel Polio (SPC).

MMR - očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím (M-M-RvaxPro, Priorix)

  • Kombinovaná živá očkovací látka proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím.
  • Podává se subkutánně či intramuskulárně obvykle do deltového svalu paže, u menších dětí do vnější strany stehna. 
  • Schéma zahrnuje 2 dávky - první dávka se podává mezi 13.-18. měsícem a druhá mezi 5.-6. rokem věku dítěte. 
  • Mezi nežádoucí reakce po očkování patří opět lokální reakce v místě vpichu (otok, zarudnutí, bolestivost). Celková reakce na očkování živou MMR vakcínou se může projevit za 7-14 dnů po očkování nejčastěji zvýšenou teplotou až horečkou, přechodnou vyrážkou na kůži, známky zánětu horních cest dýchacích (rýma, bolest v krku), méně často i zánětem spojivek. 
  • SPC aktuálně používané vakcíny M-M-RvaxPro dostupné zde.

Očkování proti tuberkulóze (BCG)

  • Od roku 2010 bylo zrušeno plošné očkování všech novorozenců. K očkování proti tuberkulóze jsou indikováni novorozenci v riziku nákazy TBC. Riziko je vyhodnocováno na základě Dotazníku k definici rizika tuberkulózy, který je vyplňován v porodnicích. 
    • Dotazník k definici rizika tuberkulózy zde.
    • Seznam států s vyšším výskytem tuberkulózy dle údajů WHO je dostupný na webu MZČR zde.
  • U indikovaných dětí patří selektivní BCG vakcinace mezi pravidelná očkování hrazená z veřejného zdravotního pojištění. Očkování je prováděno ve spádových kalmetizačních stanicích. Očkování se provádí do 6 týdnů po narození (obvykle do 1 měsíce). Nestihne-li se z jakéhokoliv důvodu provést v tomto termínu, je možné očkování odložit na dobu po provedení základních dávek očkování hexavakcínou. V tomto případě je nutné před očkováním provést tuberkulinový test a v případě jeho negativity je možné očkovat. Tuberkulinový test je možné provést jen u zdravého dítěte, nejdříve měsíc po jiném očkování a 3-4 měsíce před dalším očkováním. 
  • Vakcína se aplikuje do kůže na levé paži. Po očkování proti TBC se obvykle po 6-8 týdnech objeví uzlík nebo vřídek do 10mm, může se zvětšit i uzlina v levém podpaží nebo vlevo na krku do velikosti 10mm. V případě větší reakce (nad 10 mm) nebo zhnisání místa očkování nebo uzlin je nutná kontrola v kalmetizační stanici. 
  • Při časné BCG vakcinaci dochází k odkladu základního očkování hexavakcínou - dle Vyhlášky č. 537/2006 Sb. § 4 se u dětí očkovaných proti tuberkulóze provede základní očkování hexavakcínou od započatého 13. týdne, podle §14 lze po očkování proti TBC očkovat nejdříve za 2 měsíce, vždy až po kompletním zhojení postvakcinační reakce. 
  • Nepovinné očkování na přání rodičů je možné ve druhém půlroce života po dokončení základního očkování hexavakcínou, není však obecně doporučováno. Není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. 

Stanovisko České společnosti pro dětskou pneumologii ČLS JEP a České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP z roku 2022:
Očkování proti tuberkulóze mimo indikační kritéria daná Dotazníkem k definici rizika tuberkulózy (TBC) není doporučeno. Očkování na přání rodičů je možné u dětí mladších 1 roku. Dle WHO není doporučeno očkování dětí starších 1 roku. Hlavním důvodem je, že maximální účinnost vakcíny byla prokázána převážně v ochraně nejnižších věkových skupin proti velmi těžkým formám onemocnění, které jsou šířeny krevní cestou (akutní miliární  tuberkulóza a bazilární meningitida). Efekt vakcíny je nejvyšší do terénu nezralé imunity, maximálně do 1 roku věku. Vakcína má minimální stupeň ochrany proti plicním formám tuberkulózy u dospívajících a dospělých. Děti mívají většinou mírný průběh onemocnění s minimálními příznaky a zpravidla nebývají zdrojem onemocnění pro jiné děti. Zdrojem tuberkulózy bývají dospívající a dospělí s plicními formami tuberkulózy. Pro nákazu je obvyklé, že s nemocným musí být daná osoba delší dobu v blízkém kontaktu. Arbitrárně se udává 8 hodin kumulativního času u mikroskopicky pozitivní formy a 48 hodin u kultivačně pozitivní formy.

  • Revakcinace není prováděna ani na žádost rodičů, neboť jde o postup, který nemá odborné opodstatnění a není doporučován národní odbornou společností (ČPFS ČLS JEP) ani WHO.

 

Doporučená hrazená očkování 

Očkování proti pneumokokovým infekcím - kojenci

  • Pneumokok (Streptococcus pneumoniae) patří k nejčastějším původcům bakteriálních onemocnění u dětí. Může způsobovat různé formy onemocnění - od slizničních (akutní zánět středního ucha, akutní zánět nosní a vedlejších nosních dutin), přes závažnější pneumonie (zápal plic) až po invazivní meningokoková onemocnění, k nimž patří zejména akutní hnisavá meningitida a sepse. 
  • Pneumokokové infekce jsou v České republice stále významnou příčinou nemocnosti i úmrtnosti u dětí. 
  • Výskyt invazivních pneumokokových infekcí je u dětí nejvyšší v kojeneckém věku a s věkem postupně klesá. 
  • U dětí do 2 let používáme k očkování tzv. konjugované pneumokokové vakcíny. Dostupné jsou 4 vakcíny lišící se počtem pokrytých sérotypů pneumokoka:
    • Synflorix - 10 valentní vakcína, již se nepoužívá, nepokrývá sérotyp 3, který patří k dominantím v ČR.
    • Prevenar 13 - 13 valentní vakcína, již není preferována. 
    • Vaxneuvance - 15 valentní vakcína, tuto vakcínu aktuálně používáme nejvíce. (SPC)
    • Prevenar 20 - nově dostupná 20 valentní vakcína. (SPC)
  • Pro vakcínu Vaxneuvance se u donošených dětí doporučuje schéma 2+1 od 2 měsíců věku (shodné jako u hexavakcíny) - očkování 2 dávkami ve 2 a 4 měsících věku, aplikace posilující dávky v 11 až 13 měsících věku. 
  • U nové vakcíny Prevenar 20, která má nejširší sérotypové pokrytí, je doporučené schéma 3+1 - očkování 3 dávkami s podáním první dávky ve 2 měsících a intervaly 4-8 týdnů mezi dávkami, aplikace posilující dávky ve 12 až 15 měsících věku.  
  • Předčasně narozené děti mají zvýšené riziko pneumokokových infekcí a je doporučeno je očkovat včas ve věku 8 týdnů. Pokud jsou v tomto věku stále hospitalizováni, tak by ideálně měli být očkováni před propuštěním z novorozeneckého oddělení nebo bezprostředně po propuštění. Pro předčasně narozené děti se doporučuje vakcína Vaxneuvance nebo Prevenar 20, obě ve schématu 3+1. 
  • Schéma zahájené kteroukoliv konjugovanou pneumokokovou vakcínou je možné dokončit jinou konjugovanou vakcínou (např. při podání prvních 2 dávek Vaxneuvance je možné schéma dokončit podáním 1 posilující dávky Prevenar 20)
  • Pneumokokové vakcíny nemají žádné specifické nežádoucí účinky - lokální i celkové reakce jsou srovnatelné s jinými očkovacími látkami používanými v kojeneckém věku (viz hexavakcína)
  • Očkování je plně hrazeno kojencům při včasném zahájení očkování, podmínkou je podání základních dávek do 7. měsíce věku a přeočkování do 15. měsíce věku. 
  • Doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP pro očkování proti pneumokokovým infekcím z dubna 2024.

Očkování proti invazivním meningokokovým onemocněním - kojenci a adolescenti

  • Invazivní meningokoková onemocnění (IMO) patří mezi závažná přesnosná infekční onemocnění. Původcem je Neisseria meningitidis (meningokok), nejčastěji séroskupiny A, B, C, W a Y. Zdrojem nákazy bývá asymptomatický nosič nebo nemocný jedinec. Nejzávažnější formou onemocnění jsou meningitida a sepse, ty mohou mít velmi akutní průběh s rizikem úmrtí i přes zahájenou léčbu během prvních 24-48 hodin po vzniku příznaků. V ČR je průměrná smrtnost 10%. Až u 20% přeživších se vyskytují celoživotní následky, jako jsou amputace končetin, hluchota nebo mentální retardace. 
  • K očkování máme k dispozici:
    • vakcínu proti meningokokovi skupiny B - Bexsero (od 2 měsíců věku, SPC) a Trumenba (od 10 let věku, SPC)
    • kombinovanou vakcínu proti 4 séroskupinám meningokoka A, C, W, Y - Nimenrix (od 6 týdnů věku, SPC), Menveo (od 2 let věku, SPC), MenQuadfi (od 12 měsíců věku, SPC)
  • K zabezpečení co nejširšího séroskupinového pokrytí se doporučuje očkování oběma typy vakcín. 
  • Očkování kojenců a malých dětí:
    • Očkování proti meningokokovi skupiny B - vakcína Bexsero, základní schéma 2+1 od 2 měsíců věku, s intervalem mezi dávkami 2 měsíce a podáním posilující dávky ve 12-15 měsících věku. 
      • Očkování je plně hrazeno při zahájení očkování (podání alespoň jedné dávky) do dovršeného 1. roku věku. Česká vakcionologická společnost ČLS JEP doporučuje zahájení očkování v co nejčasnějším věku (tedy ve 2 měsících), s cílem zajištění co nejrychlejší ochrany. Vrchol incidence IMO vyvolaných meningokoky skupiny B je v ČR kolem 5 měsíců věku (v této době by tedy dítě mělo ideálně již mít 2 dávky očkování k zajištění dostatečné ochrany). Stejné doporučení platí i pro předčasně narozené děti.
      • Vzhledem k častějšímu výskytu horeček po očkování vakcínou Bexsero je doporučeno preventivní podávání léků na teplotu v době očkování a krátce poté. 
    • Očkování proti meningokokům skupiny A, C, W, Y - vakcíny Nimenrix, MenQuadfi, doporučeno je podání 1 dávky ve věku 12-23 měsícůV tomto období je očkování plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. 
  • Očkování adolescentů:
    • Všechny adolescenty ve věku 14-19 let je doporučeno očkovat oběma typy vakcín proti meningokokům skupiny B i A, C, W, Y.
    • Schéma vakcinace proti meningokokovi skupiny B (Bexsero, Trumenba): 2 dávky v intervalu nejméně 1 měsíc mezi dávkami pro vakcínu Bexsero a 6 měsíců pro vakcínu Trumenba. 
    • Schéma vakcinace proti meningokokům skupiny A, C, W, Y: 1 dávka kterékoliv vakcíny. 
    • Očkování oběma typy vakcín je plně hrazeno ze zdravotního pojištění v případě zahájení očkování od dovršeného 14. do dovršeného 16. roku (den před 16. narozeninami) věku dítěte. 
  • Doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP pro očkování proti invazivním meningokokovým onemocněním z ledna 2024. 

Očkování proti lidským papilomavirům (HPV)

  • Infekce HPV je nejčastější pohlavně přenosná infekce, během života se s některým z HPV virů setká až 80% populace. Šířit se může nejne pohlavním stykem, ale i intimním kontaktem a mazlením. Používání kondomu má jen částečný efekt, protože k přenosu může dojít na nechráněné části pokožky. HPV infekce často probíhá bezpříznakově a nakažený člověk tak ani nemusí vědět, že může být přenašečem. 
  • U části populace může infekce vést ke vzniku genitálních bradavic nebo předrakovinových změn, které mohou vést až ke vzniku rakoviny - u žen rakovina děložního čípku, u mužů rakovina análního otvoru. Onemocnět mohou ženy i muži, proto má očkování význam u všech. HPV infekce se nedá léčit. 
  • Očkování je hrazeno ze zdravotního pojištění dívkám i chlapcům ve věku 11-14 let včetně. Očkování má však smysl i v pozdějším věku. 
  • K očkování používáme vakcínu Gardasil 9 (SPC), která je schválena k použití u dětí již od 9 let. Ve věku 9 až 14 let se podává ve 2 dávkách v intervalu 6-12 měsíců. Od 15 let zahrnuje schéma 3 dávky v intervalech 0, 2 a 6 měsíců. 
  • Ochrana je nejefektivnější před započetím intimního života, proto doporučujeme očkovat již od 11 let (možno v rámci 11leté preventivní prohlídky). 
  • Více informací možno získat zde.

Očkování proti Covid-19

  • Očkování proti Covid-19 je možné u dětí od 6 měsíců věku
  • Očkování je doporučeno všem osobám se zvýšeným rizikem onemocnění, závažného průběhu nebo se zvýšeným rizikem komplikací nemoci covid‑19. Očkování zdravých dětí od 6 měsíců věku a dospělých do 60 let věku je doporučeno na základě individuálního zhodnocení možných rizikových faktorů a klinického rozhodnutí se zohledněním preferencí očkované osoby/zákonného zástupce.
  • Vakcinace se doporučuje osobám ve věku 6 měsíců a starším se závažným chronickým onemocněním, zejména
    • chronické plicní onemocnění (např. astma, CHOPN, cystická fibróza),
    • chronické onemocnění srdce a cév, závažná nekompenzovaná hypertenze,
    • chronická onemocnění jater a ledvin,
    • obezita s BMI ≥35 kg/m2 u dospělých a s těžkou obezitou u dětí,
    • chronická metabolická onemocnění, včetně diabetes mellitus typu 1 nebo 2,
    • neurologické stavy, jako je např. demence, Alzheimerova choroba, epilepsie, cévní mozkové příhody, roztroušená skleróza a další,
    • předčasně narozené děti (nejvýznamnější rizikový faktor pro hospitalizaci u dětí),
  • Děti ve věku 6 měsíců až 4 roky, které dosud nebyly očkované a neprodělaly onemocnění Covid-19 by měly být očkované nejméně 3 dávkami. Minimální interval mezi 1. a 2. dávkou je 3 týdny, mezi 2. a 3. dávkou 8 týdnů. 
  • Děti ve věku 6 měsíců až 4 roky, které mají v anamnéze očkování proti Covid-19 nebo předchozí infekci virem SARS-Cov-2 se podává 1 dávka očkování.
  • Dětem od 5 let věku se podává 1 dávka očkování bez ohledu na předchozí stav očkování. 
  • Vzhledem k aktuálnímu nízkému zájmu o očkování vakcínu běžně v ordinaci nemáme - je možné ji skladovat v lednici pouze 10 týdnů a v jedné ampulce je 3-6 dávek očkovací látky (dle věku). V případě zájmu o očkování se na nás můžete obrátit či je možné se objednat do očkovacího centra (děti od 6 měsíců např. Immunoflow Praha 9 - https://www.immunoflow.cz/ockovaci-centrum-immunoflow/)

Doporučená nehrazená očkování 

Očkování proti rotavirům

  • Rotaviry jsou v ČR nejčastějším původcem průjmových onemocnění u dětí do 2 let věku. Tuto infekci prodělá do 5 let prakticky každé dítě. U malých dětí je z důvodu zvracení, průjmu a nedostatečného příjmu tekutin vysoké riziko vzniku dehydratace a rozvratu vnitřního prostředí s nutností následné hospitalizace a infuzní terapie. Očkování proti rotavirovým infekcím nebrání nákaze, ale jednoznačně snižuje závažnost onemocnění, které u očkovaných dětí proběhne obvykle jen mírně nebo dokonce bezpříznakově. Ve státech, kde bylo zavedeno plošné očkování proti rotavirům, došlo k výraznému poklesu hospitalizací či závažných průběhů. 
  • Dostupné jsou 2 vakcíny - Rotarix (celkově se podávají 2 dávky, SPC) a Rotateq (celkově se podávají 3 dávky, SPC). Obě vakcíny se podávají perorálně (ústy).
  • Očkování je doporučeno zahájit co nejdříve od 6 týdnů věku, aby byla zajištěna časná ochrana (zároveň ve vyšším věku je po podání vakcíny vyšší riziko vzniku střevní invaginace - jedná se o náhlou příhodu břišní, kdy dojde ke vsunutí části střeva do předchozího úseku střeva vedoucí ke vzniku střevní neprůchodnosti a poruše prokrvení střevní sliznice).
  • Dostupné jsou 2 vakcíny - Rotarix (SPC) a Rotateq (SPC). Obě vakcíny se podávají perorálně (ústy).
    • Schéma vakcíny Rotarix zahrnuje 2 dávky, interval mezi jednotlivými dávkami by měl být minimálně 4 týdny, očkovací schéma by mělo být dokončeno ideálně před dosažením věku 16 týdnů, nejpozději do 24. týdne věku. 
    • Schéma vakcíny Rotateq zahrnuje 3 dávky, interval mezi jednotlivými dávkami by měl být minimálně 4 týdny, očkovací schéma by mělo být dokončeno ideálně do věku 20 až 22 týdnů, nejpozději do 32. týdne věku dítěte. 
  • Nedonošené děti jsou ve vyšším riziku rozvoje závažných rotavirových infekcí, proto by měly být očkovány co nejdříve od 6 týdnů chronologického věku. 
  • Doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP pro očkování proti rotavirovým infekcím.

Očkování proti planým neštovicím (varicele)

  • Plané neštovice jsou velmi nakažlivé onemocnění charakterizované typickou vyrážkou s celkovými projevy. Dominantně postihují dětskou populaci. Průběh nemoci je obvykle nezávažný, někdy ale může dojít k těžkým komplikacím. Mezi časté komplikace v dětském věku patří kožní bakteriální infekce s nutností antibiotické terapie, dehydratace vyžadující infuzní léčbu či postižení nervového systému. Při onemocnění je nutná izolace nemocného a i u nekomplikovaného průběhu je nutné počítat s cca 10-14 denním vyřazením z kolektivu (MŠ, ZŠ). 
  • Očkování se doporučuje zahájit ve věku 12-18 měsíců. U vnímavých jedinců starších 18 měsíců se doporučuje zahájit očkování co nejdříve. K dispozici jsou dvě vakcíny:
    • Varilrix - podávají se dvě dávky v intervalu nejméně 6 týdnů. (SPC)
    • Varivax - podávají se dvě dávky v intervalu nejméně 4 týdnů (SPC)
  • Očkování je doporučeno zejména dětem s kožními chorobami predisponujícími k rozvoji bakteriální superinfekce, dětem v zařízeních dlouhodobé péče, dětem s cystickou fibrózou a dětem, které žijí ve společné domácnosti s osobou s poruchou imunity.
  • Vyšetřování protilátek před očkováním se rutinně neprovádí. Při naočkování osoby, která již varicelu prodělala (bezpříznakově nebo při chybném anamnestickém údaji) nehrozí žádné poškození očkované osoby.
  • Doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP pro očkování proti planým neštovicím z března 2024.

Očkování proti žloutence typu A (virová hepatitida A)

  • Hepatitida A je akutní zánětlivé onemocnění jater, které se přenáší tzv. fekálně-orální cestou (tzv. nemoc špinavých rukou). Velmi často probíhá v epidemiích. 
  • Nekomplikovaná hepatitida typu A trvá 2-4 týdnyrekonvalescence několik týdnů. Izolace na infekčním oddělení je povinná a její délka závisí na závažnosti klinického průběhu. Všeobecně platí, že onemocnění dětí probíhají lehčeji než onemocnění dospělých. Důležité je, že virová hepatitida typu A nepřechází do chronicity (nemá trvalé následky).
  • Jedinou specifickou ochranou proti nemoci je očkování. K dispozici máme vakcínu Havrix Junior, která je určena dětem od 1 roku do 15 let (pro starší 15 let poté vakcína Havrix). Podávají se 2 dávky v intervalu 6–12 měsíců. Očkování u dětí je vhodné před nástupem do kolektivu. 

Očkování proti klíšťové meningoencefalitidě

  • Klíšťová encefalitida je závažná akutní infekce centrálního nervového systému, hlavním přenašečem je klíště obecné. Výskyt na našem území je prakticky plošný, infikovaná klíšťata se vyskytují ve všech regionech ČR.
  • Nejúčinnější specifickou prevencí je očkování. Očkování je u dětí možné zahájit už od 1 roku věku, ale v běžné praxi se s očkováním začíná po 3. roce věku. Jedinec je imunní 2 týdny po aplikaci 2. dávky.
  • Dostupné vakcíny: FSME-IMMUN (SPC) a Encepur (SPC).
  • Očkovací schéma se skládá ze 3 dávek, druhá dávka se aplikuje za 1-3 měsíce a třetí dávka za 5-12 měsíců po druhé dávce (platí pro FSME-IMMUN, pro vakcínu Encepur se mírně liší). S očkováním lze začít kdykoliv v průběhu roku, ideálně v zimních měsících. Pokud je potřeba dosáhnout imunitní odpovědi rychle (např. na jaře či v létě), je možné využít tzv. zrychlené očkovací schéma s aplikací druhé dávky za 2 týdny po dávce první. Proti klíšťové encefalitidě je nutné pravidelné přeočkování - první přeočkování po 3 letech, následně každých 5 let.  
  • Více informací možno získat zde.
  • Doporučený postup České vakcinologické společnosti ČLS JEP pro prevenci a očkování proti klíšťové encefalitidě.

Očkování proti chřipce

  • Chřipka je infekční virové onemocnění dýchacích cest. V dětských skupinách bývá hlášena nejvyšší incidence chřipky, děti do 5 let věku mají navíc vysoké riziko rozvoje komplikací a hospitalizace. 
  • Očkování proti chřipce snižuje u očkovaného riziko onemocnění chřipkou, rozvoje komplikací, včetně rizika úmrtí. 
  • Česká vakcinologická společnost ČLS JEP doporučuje každoročně očkovat všechny osoby od 6 měsíců věku, zejména pak děti ve věku 6 měsíců až 5 let a děti s rizikovými faktory (chronická onemocnění plic a dýchacích cest včetně bronchiálního astmatu, chronická onemocnění srdce, chronická neurologická onemocnění včetně epilepsie, DMO, chronická onemocnění ledvin, jater, chronická metabolická onemocnění včetně diabetes mellitus, porucha imunity, obezita).
  • V ČR jsou na tuto sezónu 2024/2025 pro děti dostupné tři vakcíny - dvě neživé vakcíny Vaxigrip Tetra (SPC) a Influvac Tetra (SPC), které se podávají intramuskulárně od 6 měsíců věku, pro děti od 2 do 17 let je dostupná živá vakcína Fluenz, která se podává ve formě nosního spreje. Děti mladší 9 let, které nebyly v minulosti očkovány proti chřipce, se očkují 2 dávkami stejné vakcíny v minimálním intervalu 4 týdny mezi dávkami. Ostatní se očkují pouze jednou dávkou zvolené vakcíny. 
  • Ideální dobou k očkování je říjen až prosinec. 
  • Doporučení české vakcinologické společnosti ČLS JEP k očkování proti chřipce.